Lamborghini czech fan web

CzechLamborghini.cz /

Koncepty

Lamborghini Nuova Espada Concept (2005)

V roce 2005 se po mnohých automobilových serverech začalo diskutovat, že Lamborghini plánuje uvedení třetí modelové řady. Novinka měla soupeřit s konkurencí od Ferrari, které nabízelo i velké grand turismo, jež v nabídce automobilky ze Sant‘ Agaty chybělo. Všichni se ptali: kdy přijde na trh nová Espada?
Na počátku tisíciletí byl oblíbený retro styl, a tak bylo jen otázkou času, kdy se do oblíbeného stylu zapojí i Lamborghini. Používaly se opět staré názvy, tak proč znovu neoprášit taková jména jako Miura, či Espada?

Spekulace o novém čtyřmístném Lamborghini samo potvrdilo i vedení automobilky, když studentům designu na milánské polytechnice zadalo úkol vypracovat jejich vlastní moderní pojetí čtyřmístného Lamborghini. Vůz s takovým jménem se již kdysi jmenoval Espada, tak proč tohle jméno nepoužít znovu?

Celý program řídil šéfdesignér skupiny Audi Walter De´Silva a tehdejší šéfdesignér Lamborghini Luc Donckerwolke. Oba se do prací taktéž zapojili, jejich práce se ale na veřejnosti neobjevily.

Studenti ale nebyli jedinými, kdo na projektu nového čtyřmístného Lamba pracovali. Do prací se zapojili i designéři z prestižní vývojářské skupiny D4 koncernové VW-Audi, kteří mimo jiné pracovali na nástupcích vozů Audi A8, Bentley Arnarge či VW Phaeton. Výsledkem jejich prací byl oranžový model, jež můžete vidět na přiložených obrázkách.

Vývoj třetí modelové řady Lamborghini byl nezpochybnitelný a na internetu začaly kolovat další fotografie, tentokrát žlutého vozu. Jak je ale vidět na obrázkách žlutého vozu, jedná se pouze o upravenou fotografii modelu Gallardo. Přesto se jeho křivky změnily a vytvořily celkem zajímavý obraz čtyřmístné Espady, jen ta záď se až moc inspirovala původním vozem a vypadala těžkopádně.

Spekulovalo se dál, tentokrát o motoru. Jaký bude mít Nuova Espada, jak se vozu začalo říkat, pohon? Názor, že využije obou motorů Lamborghini, tedy desetiválce i dvanáctiválce, se zdál jako uspokojivý a byl vzat jako pravdivý. Někteří si raději vezmou silný dvanáctiválec, jiní úspornější desetiválec. Pohon všech kol byl samozřejmostí.

Retro Lamborghini se nakonec objevilo, jenže vzpomínalo na jiný slavný vůz šedesátých let, a to na model Miura (viz. Článek o automobilu Miura Concept.) Na Espadu se ale nakonec též zavzpomínalo, byť v jiném duchu, než se očekávalo.

Jedna ze spekulací uváděla, že třetí modelová řada bude uvedena nejdříve v roce 2008. Možná se to zdá jako klišé, ale nová Espada se ten rok opravdu ukázala. Nevzpomínala ale na léta dávná, pohlížela do let budoucích. V roce 2008 se objevil koncept Estoque, čtyřdvéřové Lamborghini, které tolik udivilo svět. Zvláštní, když o chystaném moderním pojetí vozu Espada svět věděl již tři roky před jeho premiérou…

Photobucket
Photobucket
Žádné komentáře
 
Český fanouškovský web Lamborghini / Czech fan web Lamborghini